השפעת ההנקה

כיצד משפיעה הה(ע)נקה על האם, על התינוק

ועל ההתפתחות הקהילתית
 (תקציר מעב' סיכום קורס דולות)

כאם שליוותה ומלווה את ילדיה מינקותם ועד הלום, מצאתי לנכון לבדוק את נושא ההנקה – כמזון ראשוני, ישר מן הטבע, אמיתי, מהותי וערכי.

מה באמת הניע אותי ואמהות אחרות, להמשיך ולה(ע)ניק לתינוק מזון מהותי, בעל ערך תזונתי ייחודי, מה עודד אותנו להמשיך ולה(ע)ניק? איזה היבט עליון עמד בעינינו ובעיקר בלבנו, על מנת להמשיך ולהעניק את המיטב לרך הנולד.

עם כל ההתמודדויות היומיומיות – עליות וירידות – בחיי היומיום ובחזרה לשגרה, וכל זאת מול הפיתויים “הבריאים” כביכול ובעיקר החשיפה לפורמולות המתחרות במזון עוללינו.

מנסיוני, חשבתי עד כמה הכנה והדרכה מקבלת האישה ההרה במהלך ההיריון בנושא הה(ע)נקה וחשיבותה, על מנת להבטיח הנקה מיידית לאחר הלידה:

כדי שתהא הנקה מהותית, משמעותית מעודדת ומתוחזקת לאורך זמן, יש מקום לתת את הדעת על הדרכים לעידוד ההנקה/הענקה לגורמים הנוגעים במצב – התינוק, האם, בן הזוג ואף הקהילה.

כיצד ניתן יהיה להעלות המודעות לערכו התזונתי של “בנק החלב” הזמין והטרי במיוחד, כבסיס למזון שיאכל במהלך חייו הנוכחיים כמה שיותר.

תועלתו הבריאותית, התזונתית, החיסונית, ההתפתחותית, הפסיכולוגית, החברתית, הכלכלית והסביבתית, הם הגורמים המשפיעים על עתידנו.

להלן, משפטים אחדים אשר צדו את עיניי במהלך העבודה מפי אלן שטיין:

“היום ממצאים מראים שחלב-אם אכן הוא המזון המתאים ביותר לקדם את בריאותם של תינוקות, בוחרים הורים טריים בהנקה כדרך הזנת תינוקם. 86% מכלל היולדות כיום בישראל מביעות רצון להיניק את תינוקם, ומתחילות להיניק בבתי יולדות, ובתוך שבועיים בלבד יורד שיעור האימהות המיניקות באופן מלא ל 50%. הסיבות העיקריות לגמילה מוקדמת של התינוק מן השד הן: חוסר ידע והדרכה מקצועית, חוסר ביטחון, דיעות קדומות וסותרות אודות ההנקה.”

בעבודתי, ערכתי שאלונים לנשים מניקות, ומהתשובות המהותיות שקיבלתי היו כמה מהן שמושפעות ונתמכות ע”י בן הזוג, המשפחה והקהילה.

בעיקר העידוד, הרחבת המודעות בערכו התזונתי של חלב האם, זמינותו, איכותו וצריכתו הנבונה שברך הבורא והטבע את הנשים. (פירוט הממצאים בעבודתי המורחבת).

לנשים הדוגלות באוכל טרי, פחות מעובד, צמחונות וטבעונות – הדרך להנקה היתה טבעית ומובנת, כחלק בלתי נפרד מצרכנותם הנבונה, הבריאותית והאקולוגית.

לה(ע)נקה, מעבר להיותה מזון בסיסי מזין, יתרונות על התפתחות היונק בצורה רגשית, נפשית ובריאותית.

תרומתה של הה(ע)נקה למשפחה, ליונק וכן לקהילה, לגדל ילד בריא, יאפשר לאמו לשוב למעגל העבודה, ימנעו היעדרויות, ימי מחלה חופשה וחוזר חלילה.

תינוק יונק לבסוף יוצא נשכר וכל סביבתו יוצאת נשכרת!

מאחלת לכם חיים פוריים משופעים בחלב, תינוקות בריאים, הורים וקהילה מאושרים.

ביבליוגרפיה:

  • “להעניק מהרגע הראשון”, אלן שיין, יועצת הנקה מוסמכת.
  • “הנקה – מדריך לאימהות”, חגית נופר.
  • “מבוא להנקה”, מאת מיקי, קורס הכנה לדולות. 
  • “מה מכיל חלב אם שעושה אותו הכי בריא”, ד”ר ד. דרק וד”ר פ. ג’ליף תרגום מאת: אילן גטניו
  • “רפואה סינית”, ד”ר ראובן ברק
  • “הנחייה והגדרה של מערכת הבריאות לילדים, או/ו לשיפור הבריאות של כל חטיבת ההנקה”, תירגמה אורית פרינלנד
  • “הנקה ורגשות אשמה”, ד”ר ג’ק ניומן. תרגמה מאנגלית: אניטה תמרי.

מעוניינים לשמוע עוד? השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם!

כל הזכויות שמורות למזלטוב רוחמה כהן 2018

סגירת תפריט